Чому на Вінниччині прогресує кір та як формувати колективний імунітет

Про імунізацію, колективний імунітет та про внесок українських науковців у розвиток імунології та імунопрофілактики розповідали сьогодні вінницьким журналістам на зустрічі у форматі прескави з генеральним директором Вінницького обласного центру контролю та профілактики хвороб Ігорем Матковським.
50 % опитаних не довіряє вакцинам
До тижня імунізації проводиться вивчення громадської думки стосовно імунізації. За попередніми даними, в опитуванні взяв участь 971 респондент. До фахівців Вінницької області долучились також медики зі столиці та Київської, Кіровоградської, Хмельницької, Черкаської, Тернопільської областей.
Серед опитаних 31,6% – фахівці первинної ланки, найбільший відсоток – це медичні сестри інших підрозділів (40,9%). Також опитали фахівців з немедичною освітою (7,8%). На жаль, повністю довіряють вакцинам менше половини опитуваних.
41,9% вважають вакцини повністю безпечними, 50,6% – не довіряють сучасним вакцинам (складу або умовам зберігання), 7.5% – взагалі не цікавляться цим питанням.
І це важливо, адже негативно на загальну імунізацію вплинула пандемія ковіду. Через закриття медичних закладів, перенаправлення медичних засобів на боротьбу з коронавірусом, страх батьків перед відвідування лікувальних установ, недовіру до вакцин та поширення чималої кількості фейків ми маємо сьогоднішню ситуацію. Це недостатнє охоплення щепленнями, падіння колективного імунітету, підвищення ризику спалахів інфекцій, зростання смертності.
Спалах кору на Вінниччині набирає обертів
Згідно із календарем щеплень, в Україні обов’язковими та безоплатними для дітей є щеплення від таких хвороб: кір, паротит, краснуха, ХІБ-інфекція, поліомієліт, кашлюк, дифтерія, правець, туберкульоз, гепатит В. Для створення колективного імунітету потрібно охопити імунізацією 70 відсотків населення.
Але когось неправильно щепили (не за календарем, неправильне введення вакцини, порушена температура збереження та транспортування вакцини, хтось відмовився, у когось індивідуально спрацьовує імунітет), тому для впевненості потрібно, щоб імунізацією було охоплено 95 % населення, – переконаний Ігор Матковський.
На сьогодні, на жаль, Вінниччину атакує кір. Минулий та позаминулий рік в області фіксували по 5 випадків. Натомість цьогоріч станом на сьогодні- уже 74 випадки.
Швидше за все, зараз ми тільки на початку підйому спалаху кору у Вінницькій області, – констатував лікар.
Тому медики закликають робити щеплення дітям за календарем; це обов’язок усіх свідомих батьків. Для дорослих вакцина не забезпечена державною програмою закупівлі ліків. Проте перед тим, як купляти вакцину та робити щеплення, дорослому варто обстежитися на наявність антитіл.


Фейки і факти про вакцинацію
-Ризик ускладнень інфекційної хвороби у невакцинованих набагато вищий, ніж ризик побічних реакцій після вакцинації.
Як і всі інші медичні препарати, вакцини можуть викликати деякі реакції. Як правило, вони є незначними і їхня поява є нормальною реакцією організму на препарат: болісні відчуття, припухлість або почервоніння в місці ін’єкції чи невелике підвищення температури. Ризик тяжких ускладнень після захворювання є набагато вищим, ніж ризик серйозних побічних реакцій після щеплення.
Порівняйте: невакциновані люди у 90% випадків заражаються при контакті з хворим на кір, 5% із тих, хто захворів, отримують порушення здоров’я на все життя, а ймовірність серйозних алергічних реакцій при вакцинації становить 1 на 1 000 000.
-Людям із хронічними хворобами можна робити щеплення. Дітям із хронічними захворюваннями можна і потрібно робити щеплення. Такі діти більш вразливі до інфекцій, перебіг хвороби в них зазвичай важчий, а ускладнення серйозніші. Якщо у вашої дитини астма, діабет чи інше хронічне захворювання, то їй потрібно зробити щеплення в першу чергу, оскільки в неї вищий ризик захворіти на кір і мати серйозні ускладнення після хвороби.
-Вакцини викликають аутизм.
Інформація про те, що вакцинація призводить до аутизму, не відповідає дійсності. Так, 1998 року у відомому британському медичному журналі було опубліковано статтю про зв’язок між вакциною проти кору, краснухи, паротиту та аутизмом. Але пізніше з’ясувалося, що автор статті, лікар Ендрю Вейкфілд, сфальшував усі факти. Його визнали винним у порушенні професійної етики, а потім виключили з медичного реєстру Великобританії.
-Не можна вакцинуватися під час спалаху.
Оскільки під час спалахів небезпечних для життя хвороб значно посилюється ризик зараження, то необхідно отримати захист від інфекції. Вакцинуватися під час спалаху не просто можна, а потрібно! Це єдиний надійний спосіб здобути імунітет від інфекційного захворювання.
Більше того, у випадку з кором саме вакцинація є способом екстреного реагування на контакт нещепленої дитини із хворим. Такій дитині дозу вакцини необхідно ввести в перші три доби після контакту.
-Краще перехворіти природним шляхом, ніж зробити щеплення.
Якщо ваша дитина перехворіє природним шляхом, у неї сформується імунітет проти цього захворювання. Однак інфекція може викликати ускладнення: параліч після поліомієліту, ураження серця після дифтерії, пневмонію та ураження мозку після кору. Ризик ускладнень після інфекційної хвороби набагато вищий, ніж ризик побічних реакцій після вакцинації. Для порівняння: невакциновані люди в 90% випадків заражаються при контакті з хворим на кір, 5% з тих, хто страждає, підтримують порушення здоров’я протягом усього життя, а ймовірність серйозних реакцій при вакцинації становить 1 на 1 000 000 введених доз.
-У вакцинах багато консервантів і отруйних речовин, які згубно впливають на організм людини.
Інгредієнти в складі вакцини знаходяться в концентраціях, які у багатьох разах мають меншу токсичну дозу. Їх ефективність і безпека контролю проводиться до початку використання. Це правда, що деякі вакцини містять слідові вміст формальдегіду, ртуті та алюмінію. Але, хоча назви можуть бути страшними, ці препарати насправді роблять вакцини більш безпечними. Вони забезпечують те, що вакцина є стерильною та здатною ефективно виконувати свою роботу. Додаткові препарати є токсичними тільки в кількості, що перевищує дозу, необхідну для вакцини. Один із консервантів на основі ртуті, зокрема, тіомерсал часто розвиток занепокоєння у батьків. В організмі людини тіомерсал метаболізується до етилртуті, швидко виводиться з організму та є безпечним при застосуванні у вакцинах. На відміну від метилртуті, яка знаходиться у зовнішньому середовищі і при поправлянні всередину виводиться з організму людини доволі повільно, а тому є токсичною. Однак, на цей момент майже всі вакцини затверджені FDA не містять у своєму складі тіомерсал.
Цікаві факти про імунізацію
-Штучне зараження хворобами задля набуття імунітету проводили ще в Китаї у 9-у сторіччі нашої ери. Такий процес називався варіоляція. Його використовували для протидії натуральній віспі. Тоді людині вводили вміст віспяних бульбашок хворого, тому симптоми хвороби проявлялися в значно легшому вигляді. В результаті за кілька тижнів симптоми зникали, а людина отримувала пожиттєвий імунітет від хвороби.
-На початку 18-го століття про техніку варіоляції дізналися європейці.
-Поступово її стали застосовувати в Англії та Америці, хоча не завжди вдало. З 1777 року всіх солдатів американської армії піддали обов’язковій варіоляції.
-У 1796 році британський лікар Едвард Дженнер робить справжнє щеплення від віспи. Вводить збудника коров’ячої віспи синові свого садівника, і в того успішно формується імунітет.
-Слово “вакцина” походить від латинської назви корови — vacca. Вже на початку 19 сторіччя в Італії починають виробляти вакцини у промислових масштабах, а США відкриває Управління з вакцинації.
-У середині 19 сторіччя вакцинація від віспи стає обов’язковою та безкоштовною в Англії.
-Далі були відкриття збудників туберкульозу, дифтерії, кашлюку, сказу, розробка вакцин та сироваток для лікування. -Щеплення проти віспи – найбільша історія успіху в галузі. Покінчити з віспою допомогла програма масованого щеплення ВООЗ, яка розпочалася в 1967 році.
-у 1952 році американський лікар Джонас Салком створив вакцину від поліомієліту. У 1961 році його колега Альберт Сейбіна придумав поліпшену версію, яку можна було ковтати, а не отримувати у вигляді ін’єкції. Захворюваність в США і Європі різко пішла на спад.
A в 1988 році ВООЗ оголосила про початок програми з викорінення поліомієліту в усьому світі. У 1994 році вільними від хвороби, яку прозвали “жахом батьків”, були оголошені США, в 2000-му Китай, Японія і Південна Корея, в 2002-му Європа, в 2014-му Південно-Східна Азія.
Україна має давню і гідну уваги історію розвитку імунології — науки, що стоїть на сторожі здоров’я людства. Імунологія в Україні почала активно розвиватися ще наприкінці XIX – на початку XX століття завдяки блискучим ученим, які стояли біля витоків цієї галузі. Одним із найвидатніших з них був Данило Заболотний — лікар, мікробіолог, епідеміолог світового рівня, уродженець Вінниччини.
Читайте також:
“Операція-вакцинація”: молодшокласники складали календар щеплень
Як щеплення зберігають мільйони життів, розповіли вінницькі медики
Оксана НІКІТІНА, «СічНьюз»