Спам, рекламні та шахрайські дзвінки незабаром будуть блокувати

Як же дістали ці телефонні дзвінки з пропозиціями ледь не придбати ріг єдиногора! А якщо серйозно, то і так украй знервовані українці отримують додаткову порцію роздратування від телефонних повідомлень про фейкові виграші, «вигідні» пропозиції оформити кредит, записатися в онлайн-школу з вивчення англійської мови, отримати юридичну допомогу чи навіть зробити ставки в казино!
Що змінилося?
Але тепер можна, нарешті, заспокоїтися. Нещодавно Кабінет Міністрів України ухвалив нову постанову, яка зобов’язує операторів блокувати спам, нав’язливу рекламу та підозрілі дзвінки. Але чи насправді це нововведення буде ефективним?
Як повідомляє Міністерство цифрової трансформації, незабаром оператори блокуватимуть спам, рекламу, потенційно шахрайські дзвінки та перешкоджатимуть незаконному списанню коштів згідно із постановою від 25 червня 2025 «Про затвердження Правил надання та отримання електронних комунікаційних послуг».
Відтепер бізнес-компанії мають укладати договір з оператором і реєструвати свої номери для дзвінків клієнтам, щоб дзвінок не вважався спамом. Якщо спам-виклик усе ж стався, то абонент повідомляє свого оператора, і номер спамера заблокують.
Оператори вже розпочали технічну підготовку до впровадження цих змін. Нововведення запроваджуються поступово, щоб забезпечити безперебійну роботу систем.
Крім того, нова постанова уряду передбачає підтримку українців у зоні бойових дій: там не блокуватимуть SIM-картки за несплату, а під час першого під’єднання до мережі можна буде отримати безоплатний пакет, щоб поспілкуватися з рідними. А ще – повний контроль витрат в особистому кабінеті: можна буде побачити всі списання, а жодна платна контент-послуга не здійснюватиметься без додаткового підтвердження. Також оператори встановлять ліміт на балансі, після перевищення якого кошти не списуватимуться.
Спамери дістають цілими днями
У мене телефон навіть одразу визначає, що такий дзвінок – це спам або шахрайство. Так і пише програмка: «Вам телефонують шахраї. Заблокувати цей дзвінок?». Розумний у мене телефон, – розповідає вінничанка Ірина.

Жінка показує екран свого пристрою, де в телефонній книзі за один день може бути до чотирьох-п’яти дзвінків із підозрілих номерів. Телефонують переважно із стаціонарного телефону з київським кодом «044» або з інших операторів. Ірина одразу ж їх блокує, використовуючи у телефоні функцію «додати у спам». Але каже, що все одно отримує усе нові й нові дзвінки із інших телефонних номерів.
Таке враження, що мій номер «злили» у якусь базу даних, – каже вінничанка. – Найбільше дістає, коли справді чекаю важливого дзвінка, наприклад, після відправлення резюме чи оформлення замовлення, і доводиться знімати слухавку з усіх невідомих номерів. Або коли шахраї телефонують чи скидають повідомлення батькам, а вони літні люди, не розуміють, вірять, передзвонюють…
І ще співрозмовниця додає, що вже сьогодні знову телефонували з якоюсь пропозицією оформити довічний кредит. І навіть не бот, а жива людина з нею розмовляла. Але постанова набирає чинності через три місяці з дня опублікування, так що маємо трохи почекати до омріяного «телефонного» спокою.
Читайте також:
Футболіст “Ліверпуля” та збірної Португалії загинув у ДТП
Бакота: затоплена столиця, яка стала магічним місцем сили
Підготувала Оксана НІКІТІНА, «СічНьюз»