skip to Main Content
З питань реклами на сайті або співпраці звертайтесь:
Прайс Вакансії

Експерт «СічНьюз» розповів про справжню мету роздачі «Вовиної тисячі»

Днями, 25 жовтня, президент України Володимир Зеленський повідомив, що українцям виплатять по  тисячі гривень. Її нараховуватимуть і на дорослих, і на дітей. Ці гроші можна буде витратити на оплату українських товарів, книжок, культурних послуг і ліків, комуналки, квитків «Укрзалізниці». Кошти будуть зараховані на карту «Національного кешбеку». Її можна буде відкрити через «Дію». Використати ці «халявні» гроші можна буде лише протягом нинішньої  зими.

«Виглядає, як абсурд»

Безумовно, роздача під час війни всім українцям  коштів ані за що (у той час, як вони конче потрібні на ЗСУ) викликає певні питання. Їх ми переадресували  авторитетному економічному експерту сайту «СічНьюз» Сергію Лямцю – ексредактору фахового сайту «Економічна правда», секретарю Національної спілки журналістів України.

– Виплата українцям по 1000 грн виглядає, як абсурд. Ще місяць тому влада казала, що в бюджеті не вистачає 500 млрд грн, і через це підвищила податки. І ось вона просто роздає 35 млрд грн, бо це гроші “із зарубіжної допомоги”, які немає на що витратити.

З цієї ситуації ми розуміємо лише те, що нам не кажуть про справжню мету роздачі так званої “вовиної тищі”. Ця назва виникла у перший же день за аналогом з “юліною тищею”, яку роздавала екс-прем’єр Юлія Тимошенко напередодні виборів у 2008 році.

Щодо “брати чи не брати?”, у соцмережах зазвичай немає великих розходжень. Зустрічаються ті, хто закликають їм не давати, але здебільшого люди збираються отримати гроші та перерахувати їх на ЗСУ. Не в останню чергу через те, що за поточним курсом 1000 грн – це $25, тоді як “юліна тища” дорівнювала майже $200. Отже, ця сума – це радше поганий жарт, ніж реальний підкуп виборців.

Тож якою є мета? Якщо вдаватися до теорії змови, то справжня мета – це актуалізувати кількість виборців напередодні чергових виборів. Якщо зараз стануться вибори, а мільйони людей або переміщені всередині країни, або переміщені за кордон, або загинули, або ще щось, – то вибори за старими методами (з явкою до територіальних дільниць) провести неможливо. Натомість час від часу спливає ідея провести електронне голосування – наприклад, через “Дію”.

Для цього треба, аби усі потенційні виборці актуалізували свої дані. Найкращий спосіб змусити мільйони людей зробити таке – роздати їм по 1000 грн. Аби отримати ці гроші, ви пройдете авторизацію в одному з українських банків та відкриєте карту “Національного кешбеку”. Це означає, що банк не лише перевірить ваш паспорт, а й ідентифікує, чи співпадає ваша особистість з цим паспортом. Далі на цю базу можна надбудувати виборчий процес. Трохи змінити виборче законодавство та дозволити вважати натиснення кнопки у “Дії” фактом волевиявлення. Якщо це вірно, то 1000 грн – лише інструмент, аби якомога більше людей зареєструвалися у “Дії” через смартфон. Не надто велика, але і не надто мала компенсація за зусилля. Такий шлях використовують фінтек-проєкти  (стартапи, які впроваджують сучасні технології у сферу фінансів й роблять фінансові сервіси більш ефективними і менш затратними – ред.), аби стимулювати людей відкривати в них віртуальні картки.

Таке голосування не позбавлене вад, бо мільйони пенсіонерів або не мають смартфонів, або не вміють ними користуватися. Головною вадою є те, що ніхто не знає, куди саме надходять дані з “Дії”, і чи будуть відповіді людей коректно оброблятися. Простіше кажучи, чи не вдасться Володимир Зеленський до маніпуляцій з голосами. Але я повторюю, що це лише версія, і лише на випадок виборів. Просто власне для себе я не знайшов більш розумного пояснення, таким абсурдним є виділення “вовиної тищі”.

У технічну версію, що за рахунок вкидання 35 млрд грн уряд хоче стимулювати економіку, – не вірю. Ця сума у масштабах економіки є “непомітною”.

Фелікс ЖАНІН, «СічНьюз»

Читайте також:

Чи є «підводні камені» у молодіжних грантів від Уряду, коментує експерт «СічНьюз»

В чому краще зберігати кошти під час війни – рекомендації експерта «СічНьюз»

Поділитися
5 1 голос
Рейтинг статті
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Back To Top