skip to Main Content
З питань реклами на сайті або співпраці звертайтесь:
Прайс Вакансії

Фольклорний гурт «Мокоша» вразив вінничан архаїчними колядками

Справжня атмосфера українського Різдва панувала вчора у в одному із торгівельних центрів: поверхами линули чарівні звуки неймовірного багатоголосся, змушуючи вінничан зупинитися. Ці унікальні тексти автентичних подільських колядок, щедрівок, посівальних пісень неймовірний фольклорний гурт «Мокоша» разом із своєю керівницею Юлією Васюк виконував прямо у холі торгівельного центру.

Лікбез із різдвяних традицій

Гурт складається переважно із студентів Вінницького фахового коледжу мистецтв ім. М. Д. Леонтовича, хоча у ньому також співають і діти молодшого шкільного віку. Команда відома своє активною популяризацією народної пісні. Особливу увагу керівниця гурту, викладачка коледжу Юлія Васюк присвячує саме нашим рідним, автентичним пісням східного Поділля. Зараз у «Мокоші» практично щодня – різдвяні виступи, багато благодійних концертів.

От і вчора такий цікавий виступ зібрав чимало вінничан різного віку, більшість яких тут опинилися спонтанно, просто добиралися  з роботи та «зачепилися». Бо пройти повз такого яскравого, енергетично-вибухового дійства було неможливо. Крім сильного виконання, вражали народні костюми, традиційна атрибутика Коляди, Маланки. Пані Юлія пояснила, що на учасниках – старовинні сорочки та спідниці, саме так одягалися українські дівчата та хлопці, коли ходили колядувати та щедрувати. А ще співи чергувалися з інформативними розповідями етнологині.

В давнину свято Коляди було дохристиянським, пов’язане з астрономічним календарем. Святкували, коли народжувалося нове Сонце. Коли ніч була найдовша, а в наступний день трішечки прибувало дня – ось це свято раніше називалося Різдво, народження нового сонця. Тому більшість колядок оспівують пана господаря, який «ясен місяць», пані господиню, яка «красне сонце», зірочок, які їхні діточки. Тому так багато колядок присвячено господині, господареві, дівчині, парубкові, маленьким діточкам. І такі колядки вам сьогодні проспіваємо, – розповіла присутнім пані Юлія.

Колядували до 20 хвилин

А ще розказували, як відбувалася традиція запрошення до колядування та щедрування, що клали на різдвяний стіл, як водили Маланку й Василя, що ж це була за коза, яка мала померти:

Коза – символ аграрного року. Вона має в обряді померти, як завмирає природа на зиму. А потім коза оживає, теж як природа.

Справжню міні-лекцію почули присутні про відмінності щедрівок та колядок, особливості архаїчних текстів, які відрізняють особливим складовим розміром та тривалістю:

Практично всі традиційні колядки є дуже довгими. Хвилин 15-20 могла тривати лише одна колядка. Нині таких ви не почуєте ніде. На жаль, вони уже не побутують. Сьогодні ексклюзивно їх для вас співає «Мокоша»!  

А завершальною піснею виступу стала відома усім, «загальноукраїнська» колядка «Добрий вечір тобі, пане господарю!». Її гурт виконав спільно з присутніми у холі.

Оксана НІКІТІНА, «СічНьюз»,
фото автора

Читайте також

На сцені виступали талановиті переселенці, які мешкають на Вінниччині

Майстриня з Вінницьких Хуторів навчає виготовляти різдвяних «павуків»

Вінницькі старшокласники поділилися таїнством створення дідуху

Поділитися
0 0 голосів
Рейтинг статті
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Back To Top