Книжкові новинки про Вінницю: поезія і проза

Пропонуємо ознайомитися з чотирма книжковими новинками 2024 року від сучасних письменників. В них йдеться про місто над Бугом, інформує офіційний туристичний сайт Вінниці. Даємо також фрагменти цих творів, які допоможуть скласти враження.

Катерина Калитко. «Відкритий перелом голосу»
Її вважають одним із найсильніших голосів сучасної української поезії та прози. А «Відкритий перелом голосу» – найновіша поетична збірка – про пошук світла і надії в часи війни. Це вірші, написані від у 2022-2023 рр., де поетеса говорить про власний досвід втрат, про відвагу і впертість, вразливість, нескінченне горе і наше майбутнє.
«… Зріла пара у вінницькому дворі
набирає питної води з автомата
у п’ятилітрові бутлі.
І говорить – лагідно і повільно –
про те, як було в Попасній.
Черга за ними дратується, але тихо.
Всі вже знають, як вони утікали
від спроби депортувати їх
в окуповану зону…»

Катерина Девдера, «Віндобонський апокриф»
Події дебютного роману Катерини Девдери розгортаються між Києвом і Віднем, Поділлям і Карпатами наприкінці ХІХ сторіччя. Головна героїня твору – Марта Кравченко, українська художниця-аристократка, яка відчайдушно виборює власне право творити, любити і бути тією, ким покликана бути. І за авторським задумом вона є нащадком шляхетного козацького, а пізніше дворянського роду Закревських. Різниця з історичними подіями в тому, що письменниця їх землі із Полтавщини перенесла у своєму романі на рідне для неї Поділля.
«...Родині Закревських-Кравченків належало сільце на південному сході Поділля. Там були і двоповерховий палац, і старий занедбаний парк, де ще виднілись дрібні ознаки колишньої розкоші: кілька мармурових скульптур, пишні клумби, що навесні зацвітали білими, жовтими, рожевими й чорними тюльпанами… Юліан мало цікавився постійними зібраннями й гостинами місцевих поміщиків Гижицьких, Раковських, Каліновських і Потоцьких, тому вони з дочкою не переймались тим, що не мали модних костюмів чи дорогої карети…»

Богдан Куценко. «Літо, діти, осінь, зима, війна і весна»
Це його дебютна поетична збірка. У ній понад сотня віршів, поєднаних в цикли різних історій. Про Вінницю – вірш «Святі цього міста». Його у виконанні Богдана Куценка можна знайти і послухати на Ютубі, споглядаючи краєвиди міста (яким є Вінниця, і якого у цій збірці віршів дуже багато).
«…повз ліхтарів намиста міста виситься круча
тижбо у нього входиш ніби щоранку вперше
тижбо живеш у ньому щоб до святих додати
власні кінцеві дати власні прості молитви
милиці біля ліжка вилиці ледь припухли
місто повниться духом того що всі сказали…»

Наталка Доляк. «Як її не любити»
Роман «Як її не любити», який вийшов 2024-го, був одним із номінантів літературної премії «Книга року ВВС Україна». Це книга про сучасну війну – повномасштабне вторгнення росії на українські території. Про виклики, з якими стикаються люди в цей час, їх наслідки, які проявляються зокрема через складність міжособистісних стосунків між рідними людьми. А ще – весь спектр негативних емоцій та почуттів, які виринають назовні, коли війна руйнує твоє життя. У книзі є згадки про Вінницю і трагедію 14 липня 2022 року.
«…Сто сорок перший день війни.
У моє рідне місто прилетіло, життя втратили понад двадцять людей, які жили тиловими буднями, йшли на роботу, до лікарні, в будинок побуту або вели діточок на гуртки в будинок офіцерів. Тепер ні будинку побуту, ні будинку офіцерів у моїм місті немає. Яким я його побачу, повернувшись?
Мама плаче і дякує мені, що привезла її в Польщу. Дочка в ступорі, бо під час бомбардування загинув її знайомий. Цього дня вдома тихо і сумно…»
Володимир ПРИСЯЖНЮК, «СічНьюз»
Читайте також
Як війна вплинула на викладання історії в навчальних закладах України