Майже 30 років Володимир Козюк готував книгу про подільську хату
Нещодавно побачило світ видання «Хата під стріхою. Останній штрих минулого тисячоліття». Книга стала результатом майже 30-річного захоплення подільською хатою колекціонера та художника, мецената Володимира Козюка.
Уже немає тих хат
Володимир Козюк давно відомий вінничанам своєю зацікавленістю старовинними українськими хатками. Саме глинобитні, під солом’яними стріхами, давно небілені, оббиті негодою та роками сільські будиночки фіксувалися авторськими світлинами митця, поставали на його художніх полотнах.
Я можу з упевненістю сказати, що подібного видання не було і не буде, так як вже немає більше тих хат, – стверджує художник. – На сьогодні вже жодної із цих хат немає… Вони є лиш у цьому альбомі.
Презентація унікального мистецького проєкту відбулася у стінах Національного заповідника «Софія Київська». Співавторами книги є мистецтвознавиця, генеральна директорка Національного музею народної архітектури та побуту України Оксана Старак-Повякель та вінницький викладач, кандидат історичних наук, музеєзнавець, етнограф, фольклорист Віктор Косаківський.
Відвідав 800 українських сіл
384 сторінки видання вміщують неймовірну колекцію світлин та картин хат під стріхою, створених Володимиром Козюком у його мандрах Поділлям та іншими регіонами України. Протягом 28 років художник відвідав понад 800 сіл, задокументував 400 хат, замалював і детально описав кожну з них.
Ґрунтовну наукову роботу провів Віктор Косаківський. Він багато років працював над цією темою. Тут представлено народження хати під стріхою з часів Трипільської культури і до сьогодення. Це і види стріх, перепошиття, тобто вся інформація, що стосується українських та подільських хат, – розповів Козюк.
Вартість видання – майже дві тисячі гривень. Проте автор запевняє, що отримані від продажу книги кошти він спрямує на лікування поранених захисників.
Оксана НІКІТІНА, «СічНьюз»
Читайте також
На Вінниччині встановлять рекорд України у галузі мистецтва
Художники із різних регіонів встановлять у Вінниці рекорд України