На Вінниччині обіцяють ліквідувати корупційні зловживання разом із МСЕК
З початку 2025 року ліквідовано систему медико-соціальної експертизи (МСЕК), яку замінили оцінюванням повсякденного функціонування. З шостого січня визначені для цієї функції медзаклади Вінниччині уже почали працювати у новому форматі.
Що змінилося
Серед вінничан часто можна почути, що нічого не змінилося, просто переінакшили назву та переїхали в інші приміщення. Та представники виконавчої влади запевняють, що таке перевтілення допоможе позбутися однієї з найбільших вад державної системи – корупції.
Цій актуальній темі був присвячений брифінг заступниці директорки департаменту охорони здоров’я та реабілітації Вінницької обласної військової адміністрації (ОВА) Тетяни Бондаренко.
Посадовиця розповіла, що зміни базуються на прозорості, індивідуальному підході та використанні сучасних технологій. Також спроститься шлях для пацієнта: з процесу виключено ЛКК, для певних обʼєктивних станів до оцінювання не треба чекати 120 днів лікарняного, а весь процес став цифровізованим. Ще одне нововведення – дистанційна і виїзна форма розгляду справ:
Дистанційна – коли проводиться огляд пацієнта або оцінювання за допомогою телемедичних засобів комунікації, відеозв’язку тощо. Виїзна – коли команда експертних фахівців виїжджає до місця перебування пацієнта, коли він у важкому стані знаходиться у закладах охорони здоров’я, – розповіла Тетяна Бондаренко. – Ці всі можливості покращують доступ наших громадян до отримання оцінювання повсякденного функціонування.
Оскаржити рішення стане простіше
Змінюється можливість оскарження рішення експертної команди:
Але якщо раніше ці справи, перепрошую, просто перекидали з однієї комісії на іншу, то на сьогодні визначено чіткий шлях оскарження, – каже Бондаренко. – МОЗ створено Центр оцінювання, що базується у місті Дніпро. Пацієнт або лікуючий лікар можуть туди направити справу та відповідні документи на оскарження.
Реформа передбачає чіткість інформування пацієнта про час та результати розгляду:
Після того, як його документи в електронному вигляді направлені на заклад охорони здоров’я, пацієнт інформується письмово про дату проведення розгляду на електронну пошту або листом до замовлення. Сьогодні навіть дозволяється це робити у телефонному режимі.
Висновок, який дається пацієнту, відрізняється від тієї довідки МСЕК, які видавалися раніше. Це електронний витяг з рішення експертної комісії. Окрім того, формується витяг з рішення для Пенсійного фонду України, який передається визначеною особою до сервісного центру фонду.
Це унеможливлює корупційну складову щодо певної заміни або втрати документів від експертної комісії до ПФУ, – переконана Бондаренко. – Ми намагаємося позбутися того корупційного досвіду, який був внаслідок діяльності МСЕКів.
Направляє сімейний лікар або вузький спеціаліст
Перші справи на Вінниччині були розглянуті експертними командами шостого січня. Більшість із них – це справи, документи яких передані з МСЕКів. Сьогодні вже понад 100 документів отримали наші заклади охорони здоров’я в електронному вигляді шляхом видачі направлення лікуючими лікарями.
Лікуючим лікарем може бути як лікар загальної практики сімейної медицини, так і вузький спеціаліст, в якого лікується або спостерігається пацієнт. Це стосується закладів державної, комунальної, приватної форм власності, – розповіла посадовиця. – Для захисників, які служать у ЗСУ, є свій шлях, свій алгоритм подання документів на експертну комісію. В першу чергу потрібно пройти ВЛК для отримання рішення.
Нові лікарі ще навчаються
Створення експертних команд не буде простим. Оскільки до їхнього складу входять практичні лікарі, які раніше не займалися цим видом діяльності. Для них МОЗ України розробило велику кількість вебінарів, навчальних занять, чати для клінічної підтримки та постійного консультування.
Лікарі намагаються якомога швидше опанувати всі методики оцінювання. В цьому їм допомагають фахівці Вінницького медуніверситету, Міністерства охорони здоров’я. Сьогодні у Вінницькій області залучено 13 закладів охорони здоров’я та 46 експертні команди. У зв’язку з великою кількістю онкопацієнтів та складністю їхніх діагнозів створюється ще три команди онкологічного напрямку на базі Вінницького регіонального центру онкології.
– Ці команди працюють в обласній клінічній лікарні ім. Пирогова, регіональному клінічному лікувально-діагностичному центрі серцево-судинної патології, обласній клінічній психоневрологічній лікарні ім. Ющенка, обласному фтизіопульмонулогічному центрі, Вінницькій міській клінічній лікарні №1, Бершадській окружній лікарні інтенсивного лікування, Гайсинській центральній районній лікарні, Жмеринській центральній районній лікарні, Козятинській центральній лікарні, Хмільницькій центральній районній лікарні, Могилів-Подільській окружній лікарні інтенсивного лікування, Тульчинській центральній лікарні, Подільському регіональному центрі онкології.
Довідка «СічНьюз»
Отримати консультацію та відповіді на всі питання щодо реформи можна щоденно з 8:00 до 20:00 за такими номерами:
- 0-800-505-201 – загальна гаряча лінія МОЗ із питань сфери охорони здоров’я.
- 0-800-60-20-19 – спеціалізована лінія з питань впровадження реформи МСЕК, нової системи оцінювання та роботи електронної системи щодо оцінювання повсякденного функціонування особи.
Оксана НІКІТІНА, «СічНьюз»
Читайте також
На Вінниччині директорка отримувала хабарі за оформлення інвалідності
У Вінниці виявили схему незаконного отримання груп інвалідності