Вони були «першими кіборгами»: вшановуємо пам’ять Героїв Крут
Щороку 29 січня в Україні відзначається День пам’яті Героїв Крут. Йдеться про бій, що відбувся 29 січня 1918 року на станції Крути (за 130 км на північний схід від Києва) між більшовицькими військами, що наступали на столицю, та загоном українських військ, до складу якого входили студенти, курсанти і козаки Вільного козацтва. Він став для українців символом незламності духу та боротьби за незалежність України.
Події Української революції 1917-1921 років
Українська революція 1917-1921 років — національно-визвольна боротьба українського народу за створення власної держави. Розпочалася наша революція після Лютневої революції в Петрограді, яка повалила царизм в Російській імперії. 7 листопада (25 жовтня) 1917 року в Петрограді почалася Жовтнева революція — більшовики на чолі з Володимиром Леніним захопили владу. Так почалося становлення комуністичного тоталітарного режиму, а також боротьба за контроль над Україною.
Більшовики оголосили Українську Центральну Раду (створену 17 березня 1917 року), яка мала високий авторитет серед українців, своїм ворогом. 17 грудня 1918 року Рада народних комісарів (більшовиків) висунула українській владі ультиматум: дозволити переміщення більшовицьких військ із фронту на Дон і відмовитися від утворення Українського фронту. Українці відхилили вимоги. Тож Раднарком постановив, що Центральна Рада перебуває “у стані відкритої війни проти радянської влади в Росії і в Україні”.
7 січня 1918 року більшовики пішли у наступ на Україну. У середині січня 1918 року Червона армія контролювала майже все її лівобережжя та просувалася до Києва. 22 січня Українська Центральна Рада IV Універсалом проголосила незалежність Української Народної Республіки. Це ще більше не сподобалося більшовикам.
Бій під Крутами
Наприкінці січня 1918 року більшовицькі війська під командуванням Михайла Муравйова підійшли до станції Крути. Їм протистояв невеликий загін українських військ, до складу якого входили студенти, курсанти і представники Вільного козацтва.
Бій тривав кілька годин. Українські воїни проявили героїзм і мужність, але сили були нерівними. Більшість захисників загинула, але їх подвиг назавжди залишиться в історії України. Втрати червоноармійців сягали 300 осіб.
Присвячують Героям Крут
Близько 30 юнаків, які були страчені більшовиками, поховали біля Аскольдової могили. Усі вони – герої Крут, але відомі прізвища лише 19 захисників. На їхню честь Павло Тичина написав вірш “Пам’яті тридцяти”.
До слова, Героїв Крут регулярно порівнюють з «кіборгами», які до останнього подиху тримали Донецький аеропорт. Навіть більше, саме їх часто називають «першими кіборгами».
У 2006 році на місці бою під Крутами встановлено пам’ятник. До 80-ї річниці бою було випущено пам’ятну монету номіналом 2 гривні.
У 2019 році на екранах з’явилася історична драма Олександра Шапарева “Крути 1918”. Її неоднозначно сприйняли глядачі. Але побачити цю стрічку варто кожному.
До Дня пам’яті Героїв Крут в Україні відбуваються тематичні лекції та зустрічі в музеях, уроки історії в закладах освіти. Організовують круглі столи та книжкові виставки, що висвітлюють хроніку подій січня 1918 року та подвиг Героїв Крут.
Яна ТИХОЛАЗ, “СічНьюз”
Читайте також
Декупаж, пересувна виставка і показ фільму: куди піти у Вінниці
Нейролептики і фізичне насилля – методи «лікування» дисидентів в СРСР