Завдяки Службі зовнішньої розвідки до Вінниці повернули унікальний стародрук

Міністерство культури та стратегічних комунікацій України передало унікальний стародрук — книгу «Октоїх» 1758 року — до Вінницького обласного краєзнавчого музею. Воно отримало її завдяки Службі зовнішньої розвідки України.
Втратили під час Другої світової
Як інформують у музеї, книга була вивезена під час Другої світової війни. Спочатку вона опинилася в Німеччині, а згодом — у приватній колекції на території АР Крим.
Нещодавно, перебуваючи в Європейському Союзі, власник надав цифрові копії відбитків штампів книги для експертизи. Дослідження підтвердило наявність оригінальних овального та квадратного штампів Вінницького краєзнавчого музею. Водночас на книзі відсутній відбиток перевірки НКВС 1947 та 1952 років, обов’язковий для всіх музейних об’єктів. Це підтверджує втрату стародруку саме в роки війни.
На часі – реставрація та оцифрування

Наразі музейники вивчають стародрук, готують його науковий опис. У найближчій перспективі – реставрація та оцифрування. «ОКТОЇХ» є одним з тих цінних експонатів, які висвітлюють яскраві сторінки історії і культури України, що виразно промовляють про становлення української нації. Книга стане джерелом наукових досліджень і публікацій, займе почесне місце в експозиції музею, присвяченій духовному життю подолян.
Колекція культових предметів
Колекція культових предметів Вінницького обласного краєзнавчого музею нараховує понад 600 одиниць зберігання. Переважно це пам’ятки православних, католицьких, старообрядницьких та юдейських громад, що впродовж багатьох століть проживали на теренах сучасної Вінниччини.
Формування збірки започатковано у 1920-х роках. Її основу склали предмети з колекції товариства «Прихильників збереження культурно-історичної спадщини Поділля», вилучені церковні цінності. В подальшому комплектування відбувалося завдяки експедиціям 1970-1990-их років. Музейна колекція православної канонічної літератури налічує лаврські видання Києва та Почаєва, інших відомих центрів.
Це богослужбова книга

Назва «ОКТОЇХ» (або «Осмогласник») походить з грецької мови й означає «восьмигласник». Це богослужбова книга, в якій на кожну неділю подається вісім варіантів церковних співів і молитов, серед яких не лише короткі пісні, але й цілі поеми на честь Богородиці, апостолів та інших святих.
Книга «ОКТОЇХ» 1758 року видання Почаївської друкарні становить значну музейну цінність. Друкарня Почаївської Успенської Лаври – важливий осередок українського культурного життя ХVІІІ – початку ХІХ ст., – єдина, що випускала книжки українською мовою, близькою до розмовної. Заснована близько 1730 року при монастирі василіан заходами луцького греко-католицького єпископа Феодосія Лубенецького-Рудницького, по його смерті (у 1750 році) шляхетну справу продовжив його брат Сильвестр, про що свідчить напис на титульному аркуші представленого видання.
Тобто книга належить до найбільш раннього періоду діяльності друкарні, пріоритет якої складали літургічні книги, до яких додавалися проповіді, повчання, нотні видання тощо.
Єдина, яка повністю збереглася
Книга містить 380 аркушів, виконана у дві колонки з використанням червоного та чорного чорнила. Її прикрашають десять гравюр, створених майстром Йосифом Гочемським, численні заставки, ілюстрації та мистецько оформлені ініціали. Палітурка книги прикрашена тисненням із зображенням Божої Матері з немовлям. Передню частину обкладинки оздоблено рослинним орнаментом, а зворотну — геометричним.
Таких книг в Україні було лише три. Ця книга – четверта. Але єдина, яка повністю збереглася – наявні всі сторінки, всі гравюри і палітурка!
«СічНьюз», за матеріалами Вінницького обласного краєзнавчого музею