«Згодом виникне цифровий концтабір» – експерт про запровадження е-гривні

Національний банк України (НБУ) нині просуває проєкт електронної гривні. Скористатися електронною формою гривні зможуть усі охочі. В основі е-гривень лежатиме технологія DLT (Distributed Ledger Technology). Однак форма готівки та безготівкових коштів не зникає.
Що ж таке е-гривня і що зміниться після її запровадження для громадян та бізнесу України? Про це ми запитали у авторитетного економічного експерта сайту «СічНьюз» Сергія Лямця – ексредактора фахового сайту «Економічна правда», секретаря Національної спілки журналістів України.

«Зараз існує певний рівень анонімності»
– Електронна гривня – це про контроль. Зараз НБУ випускає в обіг гривню, готівкову та безготівкову, та вона йде до банків. Після цього ті обертають гривню в економіці, але НБУ вже не бачить, де знаходиться кожна гривня.
Тобто зараз існує певний рівень анонімності, приватності ваших грошей. Перш за все, це приватність від очей держави. Так, НБУ може запросити в банків інформацію щодо конкретної особи чи бізнесу. Можуть це зробити і правоохоронці. Банки можуть показати їм буквально усю інформацію, якою володіють. Тим не менш, ці дані запитуються спеціально, що значно ускладнює цей процес.
«Держава бачитиме кожну гривню»
– Із запровадженням електронної гривні, все зміниться. Держава бачитиме кожну гривню, а також зможе відстежувати її шлях як захоче довго у минуле. Це дозволяє зробити технологія DLT (її різновидом є blockchain, який є базовою технологією для криптовалют).
Банки перетворяться на «кіоски» НБУ з продажу гривневих продуктів. Можливо, деяким з них зможуть надати повноваження емісійного центру (залежить від обраної моделі).
Але головним наслідком стане тотальний контроль держави над нашими грошима. Як використає цю владу Національний банк? На таке питання в мене немає точної відповіді.
НБУ вже зараз змушує банки виконувати непритаманні їм функції. Зокрема, допомагати збирати податки та контролювати, звідки надходять та куди йдуть гроші. Отже, гроші начебто ваші, але використати їх ви можете лише у спосіб, який дозволить влада. Поки що це боротьба з тероризмом та відмиванням злочинних коштів. Але вимогу можна встановити будь-яку. Наприклад, примусово вкладати гроші громадян у купівлю державних облігацій тощо.
«Готівку можна скасувати швидко»
– Наразі державі дуже заважає відсутність контролю за вашими грошима. Вирішити це допоможе електронна гривня. Не дивіться, що вам обіцяють залишили готівку. Це можна скасувати доволі швидко. Але не одразу.
Які зміни помітять більшість українців? Жодних. У деяких аспектах стане навіть краще. Але загалом все залишиться так само. На деякий час гроші для вас будуть «на картці» або у готівці. Тонкощі ви відчуєте згодом, коли всі зміни вже будуть впроваджені, і на грошовому ринку виникне цифровий концтабір. Постраждають не лише ті з нас, хто мають тіньові доходи. Усі.
«Криптовалюта вас не врятує»
– До речі, криптовалюта вас не врятує, оскільки вона позбавлена сенсу, якщо її не конвертувати у офіційні (зараз їх звуть «фіатними») гроші. А момент конвертації вже буде помітний.
Чи можна зупинити впровадження електронної гривні? Напевно, що можна лише відстрочити. Аналогічні проєкти намагаються втілити центральні банки багатьох країн. Що може їм завадити, поки не знаю.
Михайло ШАФІР, «СічНьюз»
Читайте також
Експерт пояснив, чому чимало українських чоловіків уникають ринку праці
Експерт пояснив, чому суттєво подорожчали яйця і коли вони дешевшатимуть
Експерт «СічНьюз» пояснив, чому зростають ціни і чого від них чекати надалі