skip to Main Content
З питань реклами на сайті або співпраці звертайтесь:
Прайс Вакансії

У Вінниці зберігається паспорт Фрітьофа Нансена, ім’я якого носить вулиця 

Фрітьоф Нансен — норвезький мандрівник, океанограф, біолог, метеоролог та громадський діяч; ректор Університету Осло. Він був лауреатом Нобелівської премії миру 1922 року (за багаторічні зусилля з надання допомоги беззахисним). В 2000 році співвітчизники проголосили його «норвежцем тисячоліття», національним героєм Норвегії.

Унікальний артефакт

Нагадаємо, що у Вінниці є вулиця, найменована на честь Нансена ще у 1921 році. Вона стала виявом вдячності за його роль в організації міжнародної допомоги населенню України, що потерпало від голоду 1921-1923 років, спричиненого більшовицькою політикою «воєнного комунізму».

Але мало-то знає, що у фондах музею Вінниці зберігається унікальний артефакт – паспорт Нансена.  Він належав Сергію Пащенку, колишньому військовому аташе дипломатичної місії УНР у Римі та активному члену Українського Червоного Хреста за кордоном.

Саме цей паспорт у комплексі з іншими документами був придбаний спільнокоштом для Музею Вінниці у 2023 році та вже експонувався на виставці «Держава. Військо. Пам’ять».

Видавала держава-учасниця Ліги Націй

Після трагічних наслідків Першої світової війни, розпаду імперій, локальних війн та конфліктів мільйони людей опинилися без громадянства та документів. Більшовицький переворот у росії, російсько-українські війни з подальшою окупацією УНР та геноцид вірмен на території колишньої Османської імперії загострили питання правового статусу біженців у Європі.

-Саме тоді норвезький гуманіст та комісар Ліги Націй у справах біженців Фрітьоф Нансен запропонував рятівний документ – «Паспорт Нансена». Його видавала держава-учасниця Ліги Націй, яка прихистила біженців, для безперешкодного виїзду та повернення до цієї країни, – інформують у Музеї Вінниці.

В 1927 році право на отримання «Нансенівського паспорта» надано всім біженцям та особам без громадянства. Документ видавався до 1938 року і за цей час його отримали 450 тисяч осіб. Станом на 1942 рік паспорт Нансена визнавали у 52 країнах світу і використовували до 1946 року.

Читайте також:

Як щеплення зберігають мільйони життів, розповіли вінницькі медики

У центрі Вінниці співали гаївки та водили хороводи

Фелікс ЖАНІН, фото Музею Вінниці та з відкритих джерел

Поділитися
5 1 голос
Рейтинг статті
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Back To Top