Велика небезпека від маленького кліща: на Вінниччині вже 25 хворих на бореліоз

Кліщі – маленькі, майже невидимі для ока переносники важких інфекційних захворювань. Цього року через нетипово теплу зиму вони значно раніше активізувалися. Перші випадки хвороб, які переносять кліщі, зареєстровані ще в січні. Хоча початком сезону кліщів вважається березень.
Переносять 150 хвороб
За повідомленням Вінницького обласного центру контролю та профілактики хвороб (ОЦКПХ) МОЗ України, з початку року в регіоні вже зафіксовано 25 випадків інфікування бореліозом (хвороба Лайма). І це вдвічі більше, ніж торік. Більше того, кліщі переносять понад 150 інфекційних хвороб, але найнебезпечніша бактерія – це борелія. Вона живе в тілі тварин, а коли потрапляє в кров людини, стає смертельно небезпечною.
Осередки поширення кліщів, які переносять енцефаліт, на Вінниччині протягом 15 років не реєструвалися. На решті території України реєструються поодинокі випадки кліщового енцефаліту: у 2023 році зареєстровано один, у 2024-му – чотири.
Кусають безболісно
Активні кліщі – це результат зміни клімату і теплої зими. У сонячну погоду чіпляються миттєво, прилипають міцно і кусають безболісно, саме тому люди часто навіть не знають, що шкідник присмоктався.
Якщо після прогулянки ви виявили на собі кліща, якомога швидше зверніться до лікаря. Коли поблизу його немає, видаліть кліща самостійно, радить лікар-епідеміолог Вінницького ОЦКПХ Світлана Кушнір:
Для цього можна використовувати спеціальний пристрій для видалення кліщів, що продається у ветеринарних аптеках («кліщосмик»). Треба притиснути його до шкіри, підсунути під кліща, обережно розхитати з боку в бік (адже хоботок надійно «зацементовано» в ранці слиною комахи), а тоді повільно викрутити нападника (крутити можна в будь-який бік). Якщо такого пристрою немає і купити його немає де, зробіть це пальцями, обгорнутими марлевою серветкою, або пінцетом чи петлею з нитки. Витягайте кліща поволі — без ривків! Важливо видалити кліща разом із хоботком. Якщо ж хоботок відірвався, видаліть його рештки стерильною голкою.
Після видалення кліща ранку потрібно змастити антисептиком, а руки вимити з милом. Не варто тиснути кліща, виривати його силою, заливати олією або спиртом.
Видаленого кліща необхідно помістити у флакон, пробірку, іншу чисту посудину, щільно закрити кришку і віднести в мікробіологічну лабораторію Вінницького обласного центру контролю та профілактики хвороб. Там проводяться лабораторні дослідження кліщів на наявність збудників іксодового кліщового бореліозу.
Симптоми хвороби Лайма
Спочатку з’являється почервоніння на місці присмоктування кліща, трохи пізніше (але іноді одночасно з почервонінням) – головний біль, ломота у всьому тілі, млявість. Рання локалізована стадія виникає через 1–30 днів (у середньому — через 7) після укусу кліща. Найчастіше у паховій чи підколінній ділянці виникає так звана ізольована мігруюча еритема. У третині випадків вона не розвивається, що значно ускладнює своєчасні діагностику та лікування.
На місці укусу кліща виникає червона папула з чіткими краями. Згодом зона гіперемії розширюється, а центр — блідне. Без лікування мігруюча еритема зберігається 2–3 тижні. У третини хворих захворювання завершується на цьому етапі, а в інших — переходить у ранню дисеміновану стадію.
Пізня (хронічна) хвороба Лайма виникає через місяці або й роки після зараження. У цьому випадку з’являються неврологічні та ревматологічні прояви з переважним ураженням кістково-м’язової (артрити) або нервової систем.
Тому, якщо не провести лікування на ранній стадії, хвороба може призвести до ураження різних органів (шкіри, суглобів, м’язів, нервової й серцево-судинної системи), до інвалідності і навіть смерті. Ризик інфікування залежить від тривалості присмоктування кліща: протягом доби вірогідність інфікування досить мала, а в кінці третьої доби наближається до 100%.
Лікування хвороби Лайма передбачає курс антибіотикотерапії на 2-3 тижні. Вакцини від цієї хвороби немає.
Обговорюють у соцмережах
Про небезпеку від укусів кліщів активно говорять у соцмережах.
– Напишу тільки одне: хвороба Лайма повністю виліковна, якщо пройти увесь курс лікування з першими її симптомами. Я мала цю хворобу в минулому році. Сама витягла два кліщі, що присмокталися один в руку, інший в ногу. Спочатку було просто почервоніння на тих місцях, а через дві неділі вже були еритеми. Зразу пішла зробила аналіз на бореліоз, який підтвердив наявність антитіл. Зразу лікар назначив пити 21 день антибіотик і інші препарати. Дієта, не виходити на сонце. А через три місяці повторний аналіз показав, що антитіл немає. Сумно тільки від того, що це може повторюватися, бо щеплень від цієї хвороби Лайма не існує. Так що я зараз знову під прицілом цих маленьких вбивць кліщів.
А також можна зустріти інформацію про народні методи захисту від кліща, «натуральні» аромати певних речовин. Це яблучний оцет, олійні або спиртові настоянки спецій (гвоздика,ваніль, палички кориці, лавровий лист), лаванди, чорнобривців. Їх радять використовувати як спрей для одягу, на шкіру тільки дорослим. Проте ці поради не мають доказової ефективності.
Тому краще дотримуватися правил: застосовувати репеленти, носити світлий закритий одяг, головні убори, а після прогулянок ретельно оглядати себе, дітей та домашніх тварин. Якщо ж кліщ вже вчепився, то в жодному разі різко не виривати й не заливати олією.
Читайте також:
На Вінниччині уже фіксують хвороби від укусів кліща
Як щеплення зберігають мільйони життів, розповіли вінницькі медики
Оксана НІКІТІНА, «СічНьюз»