skip to Main Content
З питань реклами на сайті або співпраці звертайтесь:
Прайс Вакансії

«Живий ланцюг єднання» утворили вінничани в День Соборності

Пані з національним прапором, молодість яких пройшла ще в радянській Україні; зовсім юні курсанти та студенти різних навчальних закладів, які лише починають жити, але їм належить майбутнє країни; військові, які найвищою ціною виборюють наше теперішнє.  Усі вони сьогодні, у День Соборності України, в середмісті Вінниці (на площі Небесної Сотні) об’єдналися в «Живий ланцюг єднання».

Що для українців означає цей день

Акція відбулася завдяки ініціативі молодіжного центру «Квадрат», Інституту національної пам’яті України та Департаменту соціальної та молодіжної політики Вінницької ОДА.

Однією з найголовніших державних дат назвав День соборності представник Українського інституту національної пам’яті Олексій Серветник. Він розповів присутнім про важливість цієї події:

Наприкінці 19-го – на початку 20-го століть сучасні українські землі знаходилися у складі двох імперій: Австро-Угорської і Російської. 1917 року після Лютневої революції у російській імперії у Києві постає Українська Центральна Рада, найвищий законодавчий орган тоді ще майбутньої Української Народної Республіки. Створюються Уряд, Генеральний Секретаріат. Активно розбудовуються державотворчі процеси. ЦР видає універсали, в яких зазначає про важливість існування України.

Спочатку навіть розглядали можливість автономії у складі тоді вже нецарської Росії. Але дуже швидко після Жовтневого перевороту до влади приходять більшовики. Й українська політична еліта усвідомила, що країна може існувати лише як незалежна.

У 1917 році проголошують незалежність УНР. 1918 року постає Західно-Українська Народна республіка. Українці підіймають синьо-жовтий стяг над українським Львовом – такий самий, який сьогодні ми тримаємо у руках. Тривають перемовини про об’єднання земель, щоб здійснилися українські мрії про соборну державу. І в Києві, на сучасній Софійській площі, відбувається підписання Акту Злуки між УНР і ЗУНР. 

Після цього відбуваються події, які ми сьогодні називаємо Українською революцією.

Зі сходу рухаються більшовики, сучасні нащадки яких, рашистські окупанти, з 2014 року також прийшли з того самого напрямку. І мають ту саму мету, – розповів історик. – Тоді українці не змогли вберегти незалежність, відновили її лише в 1991 році. Проте в 2014 році розпочалася нова фаза російсько-української війни.

Відтворили «живий ланцюг»

Але нині ми збережемо Україну. У цьому були твердо переконані присутні на акції. Вони взялися за руки та утворили ланцюг єдності, символ об’єднання України. Рух транспорту на Соборній тимчасово  зупинився, а вулицю заповнила хвилина мовчання, знак пам’яті про тих, хто боровся за незалежність України.

35 років тому українці вийшли на вулиці, взялися за руки, зв’язавши «живим ланцюгом» Київ зі Львовом і далі – з Івано-Франківськом. Тоді це масовий флеш-моб пройшов з нагоди 71-річчя проголошення Акту Злуки УНР і ЗУНР. Ця акція стала однією із наймасштабніших у світовій історії.

Тоді у «ланцюзі» взяли участь близько 450 тисяч осіб. Це за офіційними даними радянського режиму. А за неофіційними – від одного до п’яти мільйонів.

Сьогодні прийшли на акцію вінничани різного віку, хоча переважно – студентська молодь. Прийшли цілими родинами, з маленькими дітьми, але з єдиним бажанням жити у вільній Україні.

Військовий на інвалідному візку (попросив не вказувати його імені) прийшов із своїм стягом:

Сьогодні ми з Дніпра везли полеглих «на щиті». Думав, що запізнюся, але встиг. Прочитав в інтернеті про це, вирішив приєднатися до акції «Живий ланцюг єднання».

Усі роки незалежності цей день символізував об’єднання України. А сьогодні, як ніколи раніше, свято нагадує  про важливість єдності нації та спільного прагнення до свободи, до перемоги над ворогом. Нагадує, що ми – сильні, вільні, незламні. І як і понад сто років тому, ми – єдина Україна!

Оксана НІКІТІНА, «СічНьюз»,
фото автора

Читайте також

“Окуповані території назавжди юридично залишатимуться українськими” – Зеленський

Депутати врятували від знищення туристичну родзинку Вінниччини

Поділитися
0 0 голосів
Рейтинг статті
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Back To Top