skip to Main Content
З питань реклами на сайті або співпраці звертайтесь:
Прайс Вакансії

Львів’янин Гордій Старух виготовляє ліри на честь вбитих музикантів

Традиція мандрівних лірників і кобзарів в Україні дуже давня. Проте яка ліра на вигляд і як звучить, мало хто знає. Цей інструмент практично не зберігся через те, що в давнину після смерті лірника ховали разом із власною лірою. А майже знищили стародавнє мистецтво радянські репресії 30-х років минулого століття.

Відроджує українську народну традицію

Гордій Старух (Львів) – співак, музикант, мультиінструменталіст, майстер з виготовлення музичних інструментів. Виконує автентичні тексти в сучасному аранжуванні. Відроджує українську народну традицію із виготовлення і гри на колісній лірі.

Гордій багато років тому почав виготовляти копії цього старовинного інструмента, маючи на меті змайструвати 300 колісних лір. На честь трьохсот музикантів, убитих сто років тому радянською владою (під час сумнозвісного з’їзду кобзарів).

Неймовірне виконання електронної музики та українського фольклору Старуха можна почути на його каналі.   

Наприкінці року Гордій Старух записав новий різдвяний альбом «Світло». Це збірка переспівів народних пісень зимового циклу з різних регіонів України. До альбому ввійшли коляди з Поділля, Київщини, Житомирщини, Буковини, Бойківщини та Львівщини.

Ви здивуєтесь, як можуть звучати наші традиційні коляди та інструменти. Бо в своїй музиці я стараюсь якомога менше втручатися в оригінальні мелодії і структуру пісень і максимально відриватись в саундпродакшені та експериментах зі звучаннями традиційних інструментів. Фактично кожна коляда сама мені диктувала, в якому стилі їй звучати, від чого одноманітністю тут і не пахне, – розповідає Гордій Старух.

Подільська колядка сама знайшла музиканта

До збірки ввійшли і пісні з Вінниччини. Популярна вінницька етноблогерка Марія Філіпішена зазначила, що одна з колядок записана у її рідному селі Серебринці (Могилів-Подільський район) у 2019 році мамою Оксаною Сірант (директорка місцевого ліцею). Пісня зветься «Дунай»:

В селі люди співали пісню саме на Водохреща, – повідомила на своїй сторінці Марія.

А музикант зізнався, що пісня має фантастичну мелодику. Проте в автентичній версії темп значно повільніший:

Дослідниця, яка записала цю пісню від місцевих бабусь, сама звернулася до мене з ідеєю зробити її. Тож для мене це особлива колядка, яка сама мене знайшла.

Оксана НІКІТІНА, «СічНьюз»

Читайте також

Вінничанка Юлія Васюк без підготовки заспіває дві сотні колядок

Українські зірки виступили у селі, щоб зібрати кошти на Алею Слави

Поділитися
0 0 голосів
Рейтинг статті
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Back To Top