skip to Main Content
З питань реклами на сайті або співпраці звертайтесь:
Прайс Вакансії

«Мають навчитися виживати»: як у Вінниці готують юнаків до війська 

– У будівлю входимо вдвох – я і … граната. Так як граната – жіночого роду, пропускаємо її вперед, – ці та інші «крилаті» фрази, які легко запам’ятовуються, можна було почути на тренінгу в рамках проєкту «Молодий воїн».

Його започаткував Вінницький полк військово-цивільної спілки «Бойове Братерство України». Чергове заняття пройшло вчора, 22 березня, на тренувальній базі в одному із лісових масивів міста над Бугом. Там облаштовані макети будиночків, вириті справжні окопи.

У підготовці юних бійців використовувалася навчальна зброя із холостими патронами, тренувальні гранати та димові шашки. Все це пройшло сертифікацію у Науково-дослідному експертно-криміналістичному центрі УМВС.

Штурм будівлі і окопу

Досвідчені інструктори «Вожак» і «Душман» спочатку навчали молодь нюансам військових дій у населеному пункті. Йшлося про те, як правильно підійти до будівлі. При цьому використовувалися димові шашки. І як правильно зайти всередину, щоб не наразитися на засідку.

Також вчили молодь, як правильно шикуватися і рухатися в лісі штурмовою (розвідувальною) групою. Вона складається зі стрільців, снайпера, гранатометника, кулеметника, командира, медика тощо.

Завершив заняття тренувальний штурм справжнього окопу. Особлива увага приділялася роботі в команді та комунікації між бійцями, щоб вони могли перекричати шум бою. Це майже унеможливлює враження свого захисника так званим «дружнім вогнем».

«Через два роки ще може тривати війна»

Учасники заняття розповіли кореспонденту «СічНьюз» про себе і власну мотивацію. Це були члени молодіжної громадської організації «Центурія».     

17-річний студент коледжу Денис із позивним  «Айс» сказав, що готує себе до бойових дій. Це може статися наступного року, коли він стане повнолітнім.

Опановую ази військової справи вже понад 1,5 роки. Навчився вже багато чому. Приміром, як штурмувати будівлю чи окоп, правильно рухатися в команді. Взагалі ми вивчаємо і оборонні дії, і штурмові. Завдяки цьому я буду готовим до служби у війську, – розповів Денис.   

16-річний учень профтехучилища Микола із позивним «Білий» відвідує тренінги із вересня минулого року.

Мене запросили знайомі із організації «Центурія». Під час сьогоднішнього тренінгу я був снайпером. Раніше вже пробував стріляти із небойової зброї, – каже Микола. – Через два роки в Україні ще може тривати війна. Моя мотивація – захистити Україну.                                

На війні загинув син інструктора

Як відомо, чимало підлітків 14-17 років мріють захищати Батьківщину, але за віком ще не можуть цього робити. Щоб підтримати їхні прагнення, Вінницький осередок військово-цивільної спілки «Бойове Братерство України» й розвиває проєкт «Молодий воїн». 

Це щотижневі безкоштовні заняття із допризовної підготовки на тренувальних базах, де умови наближаються до бойових. Відбуваються вони на вихідних, щоб всім було зручно. Щоразу на різних локаціях. 

Курує проєкт головний інструктор та заступник командира Вінницького полку «Бойового Братерства України» Василь Любуня із позивним «Вожак». Він – учасник бойових дій (із 2014 по 2024 роки). Має звання молодшого сержанта. Списаний із війська по двох статтях – через втрату близького родича (сина) і поранення. Тому Василь Любуня нині волонтерить – готує юних вінничан до майбутньої служби у лавах ЗСУ. 

Під час тренінгів я вже бачу, хто з юнаків буде воїном, а хто – ні. Тих, хто просто прийшов погратися у «войнушку» і потримати «автоматика», потихеньку відсіюю. Кажу, що нам не по дорозі. Упор роблю саме на майбутніх солдат! – розповів головний інструктор проєкту.             

Виховав чотирьох офіцерів і Героя України

Опікується військово-патріотичним вихованням молоді Василь Любуня із 2010 року. Багато його учнів й зараз воює. Серед вихованців Любуні – четверо офіцерів і один Герой України. Це Андрій Орлов з Полтави, який, на жаль, загинув. Але звання Героя він отримав ще за життя – за звільнення Херсону.

Також загинув на фронті й син наставника – Володимир Любуня (із позивним «Інструктор»). Він воював у батальйоні спеціального призначення «Донбас».

Я не можу сам мстити за сина на фронті. Томe виховую молодь. Займаюся їхньою допризовною підготовкою. Хлопці готуються до служби в елітних підрозділах – 3-й штурмовій бригаді і полку «Азов». Наразі готуємо активістів із молодіжної організації «Центурія». Вони вирішили пов’язати своє життя з армією і наполегливо готуються до цього, – розповів  Василь Любуня.

Полегшує роботу навчальних центрів   

На практичні тренінги інструктори запрошують всіх молодих людей.

Хлопцям, які з часом хочуть піти до ЗСУ, даємо посилену підготовку. Це полегшить роботу навчальних центрів, де українці тренуються перед відправкою на фронт. Там базова військова підготовка триває всього два місяці. Чому можна навчити бійця за цей термін? Майже нічому. Коли ж він заздалегідь матиме певні знання, інструктори центрів зможуть їх поглибити, – наголошує Василь Любуня. 

До речі, окрім практичних тренінгів на тренувальних базах, активісти «Бойового Братерства України» також   проводять заняття з військово-патріотичного виховання у школах, серед старшокласників. Це дуже потрібна робота під час  війни.   

«Цю практику варто поширювати»

Доктор наук із фізичного виховання та спорту, професор ВДПУ, заслужений тренер України Віктор Костюкевич був спостерігачем на тренінгу «Молодий воїн». Вважає, що таку практику варто більш активно поширювати і на Вінниччині, і в Україні в цілому.

Одні українці воюють, а інші мають готуватися їх замінити. Мова йде не лише про молодь, але й про людей середнього віку. Тому такі проєкти варто втілювати в життя не лише громадським активістам, але й на рівні Міністерств, трудових колективів, товариств і спілок, – сказав Віктор Костюкевич.  

Він додав, що такі тренінги для молоді є дуже важливими і з точки зору суто військової підготовки, і задля формування патріотизму.

Добре, що заняття в рамках проєкту «Молодий воїн» наближені до бойової обстановки. Зокрема, там є шумові ефекти, стрільба холостими, задимлення, штурм реальних укріплень тощо. Все це зацікавлює молодь, – наголосив Віктор Костюкевич.  

Михайло ШАФІР, «СічНьюз»,
фото автора

Читайте також

Двоє добровольців із Вінниці загинули на Донеччині

У Вінниці навчатимуть гончарству ветеранів, які втратили зір

Поділитися
0 0 голосів
Рейтинг статті
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Back To Top