skip to Main Content
З питань реклами на сайті або співпраці звертайтесь:
Прайс Вакансії

У Вінниці навчатимуть гончарству ветеранів, які втратили зір

Кухлі-сердечка, зроблені із глини руками незрячого ветерана в артпросторі «ЕнтноЧари», ще минулого року зворушили вінничан до сліз. А незабаром засновниця простору Вікторія Ніколаєва навчатиме гончарству ще десятьох учнів, які втратили зір.

Запрошують учасників з усієї України

ГО «Центр соціального та інклюзивного партнерства» разом з артпростором «ЕтноЧари» започаткували новий соціальний проєкт «Гончарство у темряві». Він надає можливість людям, які втратили зір, опанувати нове ремесло, пройти реабілітацію, знайти підтримку та отримати нові перспективи. Організатори налаштовані, що більшість учасників майбутнього курсу будуть саме з категорії військовослужбовців.

Проєкт фінансується урядом Швеції через Шведське агентство з міжнародної співпраці та розвитку (Sida) та виконується Програмою розвитку ООН (ПРООН) в Україні.

На навчальний курс, що триватиме 45 днів у гончарній майстерні у Вінниці, запрошують десять учасників із будь-якого куточка України. Після завершення вони отримають стартові набори (гончарне коло, глина, інструменти) та менторську підтримку.

Війна принесла нові виклики: дедалі більше людей втрачають зір, і перед ними постає питання — що далі? Роботодавці бояться брати незрячих людей через стереотипи, а успішних історій працевлаштування в Україні досі небагато, – зазначили в дописі ГО «Центр соціального та інклюзивного партнерства».

Мають досвід навчання незрячих ветеранів

Журналістка «СічНьюз» запитала засновницю артпростору «ЕтноЧари» Вікторію Ніколаєву, яким чином втілюватиметься проєкт, такий важливий та практично новий для суспільства.

Ми вже маємо певний досвід у навчанні людей, які втратили зір. Наш перший учень – ветеран війни Іван Шостак. Ми з ним спробували займатися на гончарному кругові на наш спільний страх і ризик. Адже в історичних довідках є згадки про незрячих гончарів, які робили однотипні вироби, не декорували їх. Наприклад, макітри. Але робили такої якості, що стояла черга за тими макітрами. Тобто це було можливо.

Вікторія розповіла, що перший незрячий учень Іван до війни був будівельником. Тому робота з творення об’єктів, відчуття руками матеріалів далася взнаки. І керамістка також одразу зрозуміла, що Іван зможе працювати на гончарному крузі:

Ми спробували, а потім зробили не одну виставку, багато продали робіт. Він і далі продовжує навчатися. Але своїм прикладом Іван Шостак доводить, що це можливо. Він може навчити інших через своє сприйняття. У проєкті «Гончарство у темряві» Іван буде як куратор, як помічник. Покаже свій досвід через свій біль, свою проблему. Безпосередньо через призму свого досвіду,  як йому вдавалося, як цього досягти. Є ще кілька ветеранів, що у нас навчаються, наприклад, Ігор Кушніров. Він взяв кілька уроків, має вже певний досвід. Адже на початку важливе подолання страху. Крім того, що це для ветеранів нетипова робота, а ще плюс нове приміщення, обладнання. Взагалі на початку це важко, – зізнається Вікторія Ніколаєва.

Можливість спілкування й арттерапії

А ще складність у тому, що захисники всі мають інвалідність, набуту внаслідок війни. Вони ще добре пам’ятають свої відчуття до поранення. Психологічно дуже важко. Часто навіть після лікарень та реабілітації важко забрати їх з дому, витягнути в соціум для спілкування.

Тому перше наше завдання, незалежно від того, стануть вони майстрами чи ні, дати можливість поспілкуватися і вийти з тієї «оболонки», в яку вони сховалися. Ми даємо можливість спілкуватися і створювати. Потім буде можливість облаштувати маленьку домашню робочу зону, адже меценати надають учасникам гончарний круг.

А ще мисткиня вірить, що після освоєння курсу можна створити робочу мережу, систему спілкування між майстернями. Щоб гончарі взаємодоповнювали один одного. Адже, наприклад, розписувати чи випалювати керамічні вироби незряча людина не зможе самостійно. А в творчій колаборації з місцевими майстрами можна реалізувати чимало можливостей.

Бажаючі долучитися до проєкту мають заповнити анкету за посиланням.

Оксана НІКІТІНА, «СічНьюз»

Читайте також:

Ветеран з Вінниччини пробіг п’ятий марафон із протезованою ногою

«Кетроські побрехеньки» та кераміку з трипільськими мотивами демонструють на виставці у Вінниці

Поділитися
0 0 голосів
Рейтинг статті
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Back To Top