Навіщо на Вінниччині відловлюють зубрів і чому у пастках переважно самці

У лісах Вінниччини – найбільша кількість зубрів в Україні. Зокрема, наразі їх виявили 132. Про це під час екскурсії у музеї лісу розповів журналісту «СічНьюз» прес-секретар Центрально-західного міжрегіонального управління лісового та мисливського господарства Станіслав Вовк.
Стадом керує зубриха
Як людині вести себе із зубрами?
Якщо побачите зубрів, не треба наближатися до них. Бо дикі тварини захищатимуть своїх дітей і через це наступатимуть на вас. Водночас зубри не бояться вовків, скоріше – навпаки. У випадку атаки сірих хижаків стадо стає в коло, причому рогами на зовнішню сторону. В центрі – маленькі тваринки. Якщо вовк захоче перескочити до них, якийсь зубр миттєво ловить його на роги і викидає, – розповів Станіслав Вовк.
Він пояснив, чому стадо зубрів таке розумне. Виявляється, ним керує зубриха. І взагалі у цих тварин – «матріархат».

12 зубрів відловлювали два роки
Станіслав Вовк повідомив, що на теренах Вінницької області відловлюють живих зубрів. Наразі відловили 32.
Їх відправляємо в інші регіони. Зокрема, на Волинь, до Івано-Франківської області тощо. Це робиться тому, щоб потрібно розпорошувати популяцію зубрів в Україні. Необхідно змішування крові, – пояснив Станіслав Вовк.
Але зловити зубра (особливо – самицю) – нелегка справа. За словами фахівця, не так давно на Франківщину з Вінниччини відправили 12 зубрів, – 8 самок, решта – самців.
Відловлювали їх два довгих роки! Це робиться за допомогою мотузки і різних смаколиків (буряк, кукурудза тощо).

Зубриха, як правило, зайде на галявину із пасткою, наїсться, ляже поспати і піде до лісу. При цьому вона не чіпляє мотузку і не зриває важіль. А ось зубр-самець одраз попадається до нашої пастки. Отже, нерідко ловимо десяток непотрібних зубрів, яких доводиться одразу випускати, та жодної зубрихи, – пояснив Станіслав Вовк.
Яких тварин виганять зі стада
Він також поділився незвичною особливістю поведінки зубрів у стаді. Якщо старий самець вже не потрібен, його виганяють. Саме зубрихи приймають рішення щодо видворення із стада.
Отже, старий самець вмирає на самоті. Або може створити групу із такими же двома-трьома непотрібними колективу тваринами.
Також виганяють зі стада і молодих зубрів, які не виконують своєї природної репродуктивної функції. За словами Станіслава Вовка, наші фахівці лісу такі ситуації спостерігали.
Читайте також:
Вінничан запрошують на безкоштовні екскурсії до музею лісу
Рідкісні зубри, лісові коти та «рідні» кабанчики: хто ще мешкає в подільських дібровах?
Михайло ШАФІР, «СічНьюз»