«Руде нашестя» із вірусом сказу: стартувала осіння імунізація хижаків
53 випадки сказу серед диких та домашніх тварин виявлено на Вінниччині з початку року. А від тварин інфікуються й люди. Фахівці переконують, що зупинити сказ можна лише комплексно: за допомогою вакцинації домашніх тварин, імунізації диких хижаків та відстрілу.
Сказ у місті над Бугом
Минулого року вінничан, що мешкають у мікрорайоні «Бучми-ліс» (Малі Хутори), шокувала поява скаженого пса. Алабай за два дні покусав 15 осіб, серед яких були і діти. Собаку тоді зловили; всі потерпілі отримали екстрену вакцинацію. А на місці впродовж двох тижнів розгорнувся мобільний пункт для безкоштовної вакцинації домашніх улюбленців.
Тому ветеринарні медики та фахівці Держпродспоживслужби наголошують: вчасна вакцинація від сказу домашніх тварин – це обов’язкова складова у боротьбі зі сказом і особиста відповідальність кожного власника тварин. Адже і сільськогосподарські тварини, і наші домашні улюбленці, і бродячі тварини в переважній більшості заражаються летальним вірусом від лисиць.
Останніми роками їхня кількість настільки зросла, що рудохвості забігають не лише у садиби вінничан, а зустрічаються навіть на центральних вулицях Вінниці. Особливо страждають мешканці, чиї садиби знаходяться на околицях, поряд із лісом, полем, лісосмугами, порожніми будинками. Лисиці завдають чималої шкоди, полюючи на домашню птицю. Але головна небезпека – поширення сказу. Лисиця, хвора на сказ, може зайти в населений пункт і напасти на домашню тварину чи людину.
До моїх сусідів на город забігла лисичка, вони викликали ДСНС. Але хіба тварина сіла й чекала? – розповідають мешканці Хуторів.
М’ясні брикети з вакциною
Для профілактики сказу на Вінниччині щовесни та щоосені проводять пероральну імунізацію диких тварин. Зокрема, сьогодні розпочалася осіння кампанія пероральної імунізації диких м’ясоїдних тварин проти сказу.
Що це таке? Працівники розкладають в лісових угіддях брикети, створені на основі м’ясо-кісткового борошна. Всередині приманки – вакцина. Лисиці, вовки, бродячі собаки з’їдають брикет – і на 14-й день отримують стійкий імунітет від сказу. Населенню не варто брати до рук цю приманку, так як запах людини відлякує хижака.
Представники Головного управління Держпродспоживслужби в області, державних установ ветеринарної медицини, органів місцевого самоврядування, лісового та мисливських господарств на площі понад 9770 км2 планують розповсюдити понад 244 тисячі доз принад із вакциною, – розповідає «СічНьюз» Сергій Легкун, начальник відділу організації протиепізоотичної роботи Головного управління Держпродспоживслужби в області.
До війни приманки розкидали з літаків, а зараз все розвозять та розкладають вручну.
Невелика позитивна тенденція
За статистикою Держпродспоживслужби, у Вінницькій області відмічається невелика позитивна тенденція у ситуації із захворюваністю на сказ.
Так, за аналогічний період минулого року із 243 досліджень у 95 тварин його виявили. Цього року (на сьогодні) досліджено 253 тварини, виявлено сказ у 53 випадках. Зокрема, із 83 лисиць сказ знайшли у 14 тварин. А ще він був у 12 собак і 22 котів.
Для порівняння за минулий рік – із 29 досліджених лисів аж у 17 тварин підтвердили вірус!
Чи будуть відстрілювати хижаків
Упродовж останнього десятиліття в Україні реєстрували рекордну захворюваність тварин на сказ. Традиційно їх було найбільше у Вінницькій, Харківській, Черкаській, Кіровоградській областях. А з початком широкомасштабної війни стало ще гірше. Адже у зв’язку з воєнним станом полювання заборонено, а з ним – і штучне регулювання шкідливих хижаків та бродячих тварин. Або, простіше кажучи, відстріл.
Тому рудохвостих стало ще більше. А додайте до цього те, що велика кількість тварин залишилася на вулиці…
Минулої осені на Вінниччині рішенням Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при обласній військовій адміністрації дозволено створити бригади щодо відстрілу лисиці червоної на території області. Добутих лисів направляли до місцевих установ ветеринарної медицини для дослідження на сказ.
Вінниччина тоді стала одним із перших регіонів, де в умовах війни видали дозвіл на полювання на лисиць та вовків. А от чи буде аналогічний дозвіл на цьогорічний осінньо-зимовий сезон, поки невідомо.
Профілактика хвороби
Для профілактики та захисту від сказу необхідно:
- Уникати контактів з дикими та безпритульними тваринами, роз’яснювати це дітям;
- до полювання та охорони тваринницьких ферм, гуртів, отар, табунів допускати тільки щеплених проти сказу собак (ревакцинація має бути щорічною);
- не допускати диких та безпритульних тварин у місця розташування свійських тварин;
- про кожен випадок укусу сільськогосподарських і домашніх тварин дикими або безпритульними тваринами повідомляти фахівців ветеринарної медицини або територіальний орган Держпродспоживслужби;
- у разі виявлення трупів тварин не чіпати їх, не знімати шкуру та повідомляти фахівців ветеринарної медицини або територіальний орган Держпродспоживслужби;
- у разі незвичної або агресивної (без причини) поведінки будь-якої домашньої тварини проявляти особливу увагу і повідомляти фахівців;
- відповідно до Закону України “Про ветеринарну медицину” та “Про захист тварин від жорстокого поводження” власники мають вакцинувати своїх собак і котів.
Довідка «СічНьюз»
- Сказ – це небезпечне інфекційне захворювання, яке передається через укуси та ослизнення. У разі відсутності лікування у найкоротші терміни призводить до 100-відсоткової смерті.
- Основним небезпечним переносником сказу є червона лисиця. Також хворіють вовки, безпритульні тварини, особливо собаки та коти. Фіксують поодинокі випадки захворювання у тхорів, борсуків, куниць.
- Природа зараження сказом до кінця не вивчена. У тварини, хворої ним, вражається центральна нервова система, поведінка змінюється. І з’являються дуже характерні ознаки. Зокрема, боязнь світла; наступають спазми гортані, у результаті чого тварина не може напитися води; активне слиновиділення, агресивність.
Оксана НІКІТІНА, «СічНьюз»
Читайте також
На міжнародному форумі у Ямполі розповіли, коли очікувати туристичний бум
Досвідчений грибник поділився порадами щодо «тихого полювання»