Як війна вплинула на викладання історії в навчальних закладах України

В авангарді освіти сучасної України стоять вчителі історії. Тетяна Старовойтова (Умань) не лише надихає своїх учнів на патріотизм і любов до України, але й проводить паралелі між минулим та сучасним. Спеціально для «СічНьюз» досвідчена і авторитетна вчителька історії України з Черкащини розповіла, з якими викликами доводиться зіштовхуватися.
Хід нашої історії змінився. Змінилося й викладання та осмислення минулого
– В Уманському професійному аграрному ліцеї працюю вже понад 37 років. Викладаю історію України та всесвітню історію. За цей час випустила цілу плеяду учнів. Всі ми жили мирним та спокійним життям.

Із початку війни на сході України та повномасштабним вторгненням росії у 2022 році хід нашої історії змінився. А, отже, змінилося викладання, розуміння, осмислення минулого та сучасного нашої історії. Все більше уваги приділяється подіям революції 1917-1921 рр., сталінського режиму, процесу «радянізації».
Намагаємося аналізувати події, щоб зрозуміти, як минуле впливає на сьогодення та майбутнє.

Сучасність вимагає від вчителя навчити учнів критично мислити
– Треба вміти відрізняти фейк від правди. На уроках намагаюся навчати історії та виховувати в учнях почуття гордості за нашу країну. Розповідаю про героїзм, відданість славних синів і дочок України. Підвожу їх до усвідомлення, що ми всі є частиною великої історії, яка зараз твориться на наших очах.
Учні чітко повинні усвідомити, що зараз йде боротьба за свою незалежність, за яку гинуть наші герої.
Війна змінила нас, змінила й світ
– Нинішні події стали не лише нашою національною історією, але й вписуються у світову історію. Але й ми повинні пам’ятати не лише героїв минулого, а й тих людей, які сьогодні рятують нас від російської навали. І, на жаль, деякі з них гинуть.
Я впевнена – боротьба нашого народу стане прикладом для інших країн, які захищають свою незалежність.
Як вчитель, намагаюся зберегти пам’ять про події минулого, але пов’язуючи їх з сьогоденням. І таким прикладом для мене є мої випускники, які загинули, захищаючи свободу і незалежність нашої держави.
Аліна ТАЛАН, «СічНьюз»
Читайте також
Нелюдські тортури в полоні: історія звільненого з “Чорного дельфіна”
Зв’язані руки та кулі в потилиці – історик згадує “Вінницьку трагедію”