skip to Main Content
З питань реклами на сайті або співпраці звертайтесь:
Прайс Вакансії

Чи законно заготовляти березовий сік і яка від цього шкода для дерева

Щовесни розгортається гаряча дискусія на тему користі березового соку для здоров’я людини та шкоди, завданій деревам від заготівлі. Чимало вінничан цьогоріч уже смакували цілющим напоєм. Тому «СічНьюз» розповість про законодавчі аспекти заготівлі популярного продукту.

Штраф за заготівлю соку в лісі

Добувають продукт (соком його називають досить умовно) з першим весняним теплом, яке зумовлює активний сокорух. А завершують уже, як розпускається листя. Саме тоді сік стає мутним, капає поволі і заготівельники виймають свої пристрої з дерев. У кращому разі – заліковують «рани» на стовбурі.

А протягом весняного сезону активно продають цілющу рідину, на основі якої готують цікаві та корисні напої, застосовують у народній медицині. Багато пропозицій є навіть в соцмережах. Приміром, активно рекламують карпатський березовий сік. Кажуть, що він значно солодший.

Хоча насправді в Україні заготівля березового соку суворо регулюється законом. Так, за самовільну заготівлю деревних соків у лісах передбачено відповідальність за ст. 70 Кодексу України (про законодавчі правопорушення) та сплату штрафу навіть за один прокол дерева, адже це є його пошкодженням.

Заготовляють зі спеціальним дозволом

Ми запитали, хто ж має право на легальну заготівлю березового соку, який ми можемо купити у крамниці, у прессекретаря Центрально-Західного міжрегіонального управління лісового та мисливського господарства Станіслава Вовка.

Це постійні користувачі лісових угідь. Або ж підприємці, які отримують для цього спеціальний дозвіл – лісовий квиток. Ним визначається право на заготівлю у строго відведених місцях, на промаркованих деревах, із дотриманням правил заготівлі. А заготівлю проводять переважно на ділянках, які через десять років будуть відведені в рубку головного користування.

Натомість збирати березовий сік без спеціального дозволу мають право приватні особи на власному подвір’ї чи ділянці. Заготівля на вулиці, в парку, у сквері – також заборонена.

Як доглядати за деревом після заготівлі соку

Якщо ж ви маєте власну берізку, то фахівці радять виконувати такі правила заготівлі, невиснажливого ставлення до дерева:

  • для заготівлі соку слід використовувати доросле дерево з діаметром стовбура 20-30 см;
  • мінімізуйте площу ураження стовбура. Глибина отвору може бути 2-3 сантиметри, залежно від товщини кори. Більше одного отвору не слід робити;
  • за один день у великої берези можна взяти не більше трьох літрів соку, щоб дерево не виснажувалося;
  • після закінчення сезону збору отвори змазують садовим варом, віконною замазкою, живичною пастою або глиною з вапном.

Пошкодження на стовбурі берізки, як ретельно його не обробляти, все одно відкриває шлях до організму дерева різним бактеріальним, вірусним та грибковим інфекціям. Інформація про користь цього соку та напоїв на його основі суперечлива. Тому відповідь, чи варто ризикувати деревом, у кожного своя.

P.S. Фото із замерзлими бурульками соку, знайдені у соцмережах, зроблені на Вінниччині, у березні, після повернення заморозків. Мабуть, так виглядає справжнє варварство.

Оксана НІКІТІНА, «СічНьюз»

Читайте також

Березовий сік може слугувати весняним детоксом

На Вінниччині висадять понад пів тисячі га майбутніх лісів

Поділитися
0 0 голосів
Рейтинг статті
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Back To Top