Фахівці просять не чіпати лісових тварин, які впали у сплячку

З першими осінніми холодами в соцмережах українці поширюють відео з милими лісовими гризунчиками – сонями, які впали у зимовий сон.
Має кілька назв
У подільських лісах також традиційно мешкають ці непомітні через свій розмір міні-мешканці. Гризуна ще називають ліскулька, вовчок. Але «соня» – назва, що найбільш промовисто пояснює характерну рису поведінки лісового мешканця: соня лісова спить значну частину свого життя. Дуже довго вони не виходять із зимової сплячки навесні, а ще залягають «на бокову» за першого-ліпшого похолодання восени.
Наталя Матющенко, лісівничка та власниця притулку для тварин “Лісова казка”, що на Вінниччині (село Хрінівка біля Іллінців), не раз знаходила в лісі мініатюрних грузунів, які впали у сплячку.

Нещодавно Наталя показала на сторінці притулку фото знайденої соні, яка прокинулася, потривожена присутністю людини:
Знову соня лісова. Зігрілась в руках і пішла неспішно по своїх сонячних справах.
Випала із дупла
Навесні пані Наталя знайшла соню разом із гніздечком. Тварина випала з дупла старого зрізаного дерева.
Тваринка там провела зиму, але ще не вийшла із зимової сплячки. У той день йшов дощ, холоднеча була надворі. Соня навіть не прокинулася, коли випала з дупла, – розповідає пані Наталя. – З її рідним будиночком-кубельцем я її і перенесла на нове місце, десь за метрів 500. Знайшла старий ясен, з масивним корінням на поверхні землі. І я заховала соню з гніздечком у прихисток кореневища, там сухо і затишно. А ще – надійне сховище, щоб тваринка не стала легкою здобиччю хижаків, приміром, куниці або кота.
Взагалі вовчок – дуже комунікабельна тваринка, яка легко йде на контакт із людиною. Колись Наталя знайшла взимку цілу родину сонь. До весни вони мешкали у будинку, а потім були випущені на волю.

Шкодить перемінлива погода
Наталя Матющенко має великий досвід у роботі з дикими та свійськими тваринами. Каже, що перемінлива погода вкрай погано впливає на стан тварин, які мають фізіологічну зимову сплячку. Соні лісові під час похолодання знову засинають. Їжачкам також дуже некомфортно у холоді, тому, коли вони заснули, їх не варто турбувати.
Довідка “СічНьюз”
- Лісова соня, вовчок лісовий, чертіж – гризун родини вовчкових, поселяється у лісах та садках. Гризун зазвичай селиться в дуплах старих дерев або в ущелинах скель, а іноді використовує кинуті пташині гнізда. В дуплі він будує кулясте гніздо, де солодко спить протягом світлого часу доби. Зимова сплячка проходить з жовтня по квітень в дуплах або під корінням дерев.
- Під час сплячки температура тіла сильно падає – до кількох градусів вище, ніж температура навколишнього середовища. Серце б’ється з частотою усього 2-3 удари на хвилину. До весни лісова соня втрачає близько 40% ваги внаслідок споживання жирових запасів.
- Звірятко на пошуки їжі виходить з настанням сутінків. У його раціон входять комахи, пташині яйця, фрукти, ягоди та насіння рослин. Після виходу із зимової сплячки гризун харчується переважно багатоніжками, жуками і личинками. Влітку в меню переважають ягоди, насіння дерев.
Оксана НІКІТІНА, «СічНьюз»
Читайте також
Палац магнатів Щеньовських запрошує на Дні відкритих дверей
В Подільському зоопарку готують тварин до зими і відсвяткують гарбузовий вікенд