Розпочався «птахопад»: подумайте двічі, чи варто підбирати пернатих малюків

Днями в середмісті Вінниці журналісти «СічНьюз» стали свідками типового для цієї пори року випадку. Пташеня дроздів, які вчили його літати, вискакує перехожим під самісінькі ноги. Збоку в кущах на легку здобич чатує кицька.
Птахи-батьки відчайдушно намагаються відбити дитинча, привертаючи галасом увагу хижачки на себе. Перехожі щиро стараються врятувати пташеня: проганяють кицьку, ловлять малюка, садовлять його на кущі, звідки те у паніці зіскакує. Люди виявляють ознаки поранення на пташеняті, яке від таких проявів турботи просто тікає під автівку… Але що ж насправді потрібно робити у цій ситуації?
Закони природи
Зараз активно проявляється період так званого «птахопаду»: пернаті малюки виходять із гнізд, падають додолу, а ще здійснюють перші, часто невдалі, спроби польотів. За незнанням і маючи беззаперечно добрі наміри, люди часто підбирають злетків (так називають пташенят, які вчаться літати) та забирають додому. Але що робити з пташенятком?

Фахівці на це мають стандартну відповідь: малюка взагалі не варто було брати до рук, адже його насправді не залишили і не загубили. Для птахів – це нормальний процес, коли їхні малюки вчаться самостійно літати, роблять перші самостійні спроби, а батьки підлітка обов’язково знаходяться поряд. Пташенята часто вилітають, не маючи повноцінного оперення, а совенята – то й зовсім у пуховому вбранні.
Іноді ці невдалі польоти, що чергуються із падіннями і поверненнями до гнізда, тривають близько тижня. І тільки пройшовши такий суворий «навчальний період», пташеня впевнено може злетіти в небо і покинути батьківське гніздо.
Так, насправді багато пташенят-злетків можуть стати легкою здобиччю для хижаків (як домашніх котів чи собак, так і диких тварин). Але це все – логічні закони природи. Один із них – виживає сильніший, хоч іноді це звучить жорстоко.
Без фахової допомоги в неволі гинуть
Але ще гірше – це те, що у більшості випадків, коли підбирають пташенят, малюки гинуть. Часто у неволі у тварин розвивається глибокий стрес, порушується травлення, пропадає апетит, знижується імунітет. Пташенята деяких видів у неволі взагалі не виживають… А у природному середовищі у них досить високі шанси вижити. Тому побачивши злетка, найкраще – не чіпати пташеня, залишити його на місці. Або ж посадіть його на гілку найближчого дерева.

Зооволонтерка з Іллінеччини, власниця притулку для тварин Наталя Матющенко багато років рятує і птахів. Вона каже, що насправді набагато легше виходити крупного птаха, ніж дрібного, та ще й малюка. У її практиці – чимало врятованих сов, лелек, соколів.
Зараз у притулку Наталі проживає, приміром, 12 лелек, яких там прооперували чи пролікували. Для врятованих сов постійно замовляють спеціальний корм, без якого хижі птахи не виживуть (курчата, миші). Все це – спеціальні знання, постійний догляд, фінанси та безмежна любов до справи.
Теоретично можна врятувати і дрібненьких пташок: горлиць, горобців, синиць або навіть ластівок. Але це – дуже важка та кропітка робота. І на практиці виживають одиниці.
Якщо ви готові на два-три тижні, день і ніч, своє життя присвятити порятунку пташеняти, то це можливо. Але не вважайте, що ви підняли чи відбили у кицьки пташеня, то вже порятували його. Думайте, що з ним буде далі? Кому ви його віддасте і яка майбутня доля цієї істоти? Адже у Вінницькій області практично немає людей чи об’єднань, які займаються порятунком та реабілітацією птахів. Якщо ви вже забираєте тварину з природи, то ви несете за це життя відповідальність, – прокоментувала «СічНьюз» зоозахисниця.
До того ж, якщо пташеня побувало у кігтях кицьки, то тут потрібне лікування антибіотиком, бо у протилежному випадку істота не виживе. Тому найчастіше без вузькоспеціалізованої орнітологічної освіти та ретельного спеціального догляду пташеня у неволі загине.

Можуть потрапити до браконьєрів та чаклунів
До речі, якщо ви все ж забрали птаха і не знаєте, що з ним робити, вам можуть допомогти у фейсбук-спільноті Допомога диким тваринам та птахам. Україна.
https://www.facebook.com/groups/721612108047992/.
А на сторінці реабілітологині диких птахів в Чернівецькій області Вікторії Гусарової також можна прочитати рекомендації про те, що без потреби, якщо нема загрози життю тварини, забирати її не можна. Та навіть деякі застереження:
Але якщо ви підібрали пташеня, білченя, дитинча козулі, або ще когось, то не поспішайте віддавати аби кому, тільки б здихатися і перекласти відповідальність!
Зараз дуже багато людей, яким потрібні легкі гроші. Активізувалися браконьєри та перекупи. Вони видають себе за волонтерів з допомоги тваринам та за центри реабілітації, а небайдужі люди самі приносять їм товар! Тварини потрапляють у невідповідні умови, не обстежуються, хворіють і заражають інших. Таких тварин потім продають любителям екзотики, в контактні звіринці. А також людям які займаються так званою “чорною магією”, щоб приносити їх у жертву. На жаль, мені відомо дуже багато таких випадків.
Перед тим як віддавати тварину, переконайтеся, що ви реально віддаєте відповідальному волонтеру – попросіть показати умови, показати відео випусків тварин у дику природу. Попросіть показати та розказати, як тварини обстежуються. Запитайте місцевих або профільних волонтерів та ветеринарних лікарів, чи їм відома ця людина як волонтер з порятунку.
Читайте також:
Фахівці просять не чіпати лісових тварин, які впали у сплячку
Милі та небезпечні: яку загрозу несуть голуби
Вінницькі зооволонтери знаходять домівку покинутим тваринам навіть за кордоном
Оксана НІКІТІНА, «СічНьюз», фото ілюстративне